System pieniądza papierowego czeka upadek. ? To będzie Big Reset? twierdzi Willem Middelkoop, holenderski publicysta ekonomiczny. Lekarstwem ma być złoto, czyli powrót do systemu walut opartych na złocie. Skupują je banki centralne, obawiając się o przyszłość papierowych walut ? euro i dolara. Czy czeka nas powrót do parytetu złota ? o tym w najnowszym WPROST BIZNES pisze Grzegorz Sadowski.
Ponadto w najnowszym WPROST BIZNES: ile kosztuje Legię wykluczenie z Ligi Mistrzów oraz dlaczego Polacy przestali kochać supermarkety.
Mamy do czynienia z zepsuciem dolara jako waluty rezerwowej i niekontrolowanym wzrostem długu. Doszliśmy do punktu, który zagraża już nie tylko bankom, ale krajom ? mówi Willem Middelkoop, publicysta holenderski. I nie on jeden jest tego zdania. O złocie jako punkcie odniesienia w nowym systemie pieniężnym pisał niedawno w otwartym liście do ?Financial Times? poprzedni prezes Banku Światowego Robert Zoellick. Kanadyjski ekonomista Robert Mundell, który opracował podstawy euro, mówi o nowym Bretton Woods, czyli porozumieniu banków, w którym cena złota byłaby sztywna dla banków centralnych, a kruszec byłby aktywem finansowym. Stan Utah już uznał złoto i srebro za oficjalne środki płatnicze, a kilkanaście innych stanów rozważa podobne posunięcie. Coraz głośniej mówi się ? m.in. w Niemczech, Holandii i Austrii ? o repatriacji złota przechowywanego poza krajem. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z powrotem złota? Więcej ? na łamach e-tygodnika WPROST BIZNES.
We WPROST BIZNES również o tym, co straciła Legia Warszawa po wykluczeniu z Ligi Mistrzów UEFA. Na pewno udział w jednej z najbardziej dochodowych imprez sportowych na świecie. I szansę na 8,6 mln euro, jeśli klub dostałby się do rozgrywek grupowych. Reszta zależałaby od wyników drużyny w turnieju i siły marki warszawskiego klubu, a ta w Europie jednak do najmocniejszych nie należy. W przypadku Legii można więc mówić o straconej szansie ? na pieniądze z UEFA, na premie od sponsorów, na wpływy z biletów przy pełnym stadionie na Łazienkowskiej. Niewymierne są straty czysto sportowe. Kibicom nie tylko stołecznego klubu przeszła koło nosa wyjątkowa okazja. Na opinie i emocjonalne reakcje na wykluczenie mistrza Polski z europejskiej LM rzutuje także wynik meczów z Celtikiem. Dawno polska drużyna nie grała tak dobrze. Tym większe jest rozczarowanie ? mówi Piotr Pietrzak, szef agencji Havas Sports & Entertainment. Więcej o tym, jakie straty poniosła Legia Warszawa ? w nowym WPROST BIZNES.
Na łamach WPROST BIZNES także o tym, że od kilkunastu miesięcy systematycznie maleją przychody hipermarketów. Według firmy badawczej Nielsen, w pierwszej połowie tego roku trend się nasilił, a spadek obrotów w pierwszych dwóch kwartałach wynosił 4-5 proc. Dla sklepów wielkopowierzchniowych to katastrofa. Ale nie mogą się tłumaczyć wyłącznie stagnacją konsumpcji w Polsce. I nie chodzi tylko o to, że klienci przestali lubić wielogodzinne zakupy, poszukiwanie produktów w halach o nadludzkiej powierzchni, przedzieranie się przez miejskie korki, by dotrzeć do sklepu, i stanie w długich kolejkach do kasy. Odurzone początkowymi sukcesami sieci hipermarketów nie zauważyły, kiedy pod bokiem wyrosła im groźna konkurencja ? mniejsze i znajdujące się bliżej domu supermarkety i dyskonty. Czy to już koniec wielkopowierzchniowych sklepów na naszym rynku i dlaczego Polacy przestali kochać hipermarkety ? na łamach WPROST BIZNES.
WPROST BIZNES to tygodnik gospodarczy dostępny wyłącznie w formie e-wydania. Tygodnik jest dostępny w formie cyfrowej dla prenumeratorów w systemie dystrybucji e-wydań wydawcy na stronie: ewydanie.wprostbiznes.pl. Magazyn jest także dostępny u wszystkich dystrybutorów prasy cyfrowej oraz na platformach na urządzenia mobilne w formie pojedynczych wydań i prenumeraty. Czytelnicy, którzy kupują papierowe wydanie WPROST, co tydzień znajdą w nim kod dostępu do e-wydania WPROST BIZNES, którym mogą się zalogować na stronie wydawcy.
E-tygodnik WPROST BIZNES jest już również dostępny w aplikacji natywnej, zarówno w App Store, jak i w Google Play.
Aplikacja na iOS jest dostępna pod adresem: https://itunes.apple.com/us/app/wprost-biznes/id861093888?mt=8.
Aplikacja na urządzenia z Androidem – pod adresem:https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wprost.biznes.
Ważne linki:
– e-wydanie dostępne z kodem i główna strona www www.wprostbiznes.pl
– e-wydanie dostępne odpłatnie: www.ewydanie.wprostbiznes.pl
Twitter: www.twitter.com/Wprostbiznes, @WprostBiznes
FB: www.facebook.com/WprostBiznes
LinkedIn: www.linkedin.com/company/wprost-biznes
e-mail: [email protected]
dostarczył infoWire.pl