Biznes Firma

Jak sprawdzić rzetelność potencjalnego kontrahenta Twojej firmy?

Jak sprawdzić rzetelność potencjalnego kontrahenta Twojej firmy?
W jaki sposób i gdzie szukać niezbędnych informacji na temat firm, z którymi planujemy podjąć

Data publikacji: 2017-10-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak sprawdzić rzetelność potencjalnego kontrahenta Twojej firmy?
Kategoria: BIZNES, Firma

W jaki sposób i gdzie szukać niezbędnych informacji na temat firm, z którymi planujemy podjąć współpracę?

Jak sprawdzić rzetelność potencjalnego kontrahenta Twojej firmy? BIZNES, Firma - W jaki sposób i gdzie szukać niezbędnych informacji na temat firm, z którymi planujemy podjąć współpracę?

Na stronie Ministerstwa Finansów został niedawno opublikowany projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, zakładający m.in. możliwość skuteczniejszej weryfikacji kontrahentów. To dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy nierzadko mają problemy ze sprawdzeniem wiarygodności potencjalnych i obecnych partnerów biznesowych. W jaki sposób i gdzie szukać niezbędnych informacji na temat firm, z którymi planujemy podjąć współpracę?

Zbudowanie sieci wiarygodnych partnerów biznesowych nie jest łatwym zadaniem. Niemniej, efektywna współpraca z uczciwymi kontrahentami przyczynia się do sprawnego funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa oraz pozwala na uniknięcie problemów np. z nieterminowymi płatnościami czy nierzetelnie wykonanymi zleceniami. Dlatego, przed podjęciem rozmów biznesowych z potencjalnym partnerem, warto dokładnie go zweryfikować.

Na własną rękę

Najprostszym sposobem na wstępne sprawdzenie partnera biznesowego jest samodzielne wyszukanie podstawowych informacji na temat firmy w internecie. Przeanalizujmy stronę internetową potencjalnego kontrahenta, oficjalne profile w mediach społecznościowych czy opinie, jakie pojawiają się w sieci na temat danego przedsiębiorstwa (choć w ostatnim przypadku warto wziąć pod uwagę, że negatywne opinie mogą być autorstwa konkurencji). Zwróćmy również uwagę na publikacje na temat firmy pojawiające się w mediach oraz na to, czy i jakie certyfikaty posiada interesująca nas organizacja. Warto również zasięgnąć opinii „w branży” – zapytać o potencjalnego partnera zaprzyjaźnione firmy czy klientów. W końcu, standardową praktyką jest też prośba o zaświadczenie o nadaniu numeru NIP czy REGON, którą powinniśmy skierować do przyszłego kontrahenta.

Skorzystaj z bezpłatnych rejestrów

Kolejnym etapem powinno być sprawdzenie konkretnej firmy w rejestrach gospodarczych. Oczywiście, początkowo warto zacząć od tych bezpłatnych. Jeśli mamy do czynienia z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, możemy skorzystać z CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Sprawdzimy tam, czy dana firma faktycznie została zarejestrowana oraz czy nie została przypadkiem zawieszona czy skreślona z rejestru. – W przypadku spółki prawa handlowego, warto zweryfikować firmę w Krajowych Rejestrze Sądowym. Odpis KRS dostarcza wielu, cennych informacji na temat przedsiębiorstwa, takich jak: dane teleadresowe firmy, wielkość kapitału, okres działalności, właściciela i sposób reprezentacji firmy, ale i wzmianki o ew. postępowaniach upadłościowych czy zaległościach względem urzędu skarbowego czy ZUS-u – mówi Wojciech Kryński, współwłaściciel firmy Ground Frost, zajmującej się usługami z zakresu modelowania finansowego, a w szczególności wycenami przedsiębiorstw, wartości niematerialnych oraz instrumentów finansowych.

A to już wiesz?  Belron® i AGC podpisują umowę

W KRS składane są również sprawozdania finansowe podmiotów (spółek). Nie są one dostępne w formie elektronicznej, ale każdy zainteresowany może prosić o ich udostępnienie w formie papierowej. Na tej podstawie można dokonać analizy finansowej kontrahenta bazując na historycznych danych o jego działalności. To wydajna, choć czasochłonna metoda. W niektórych przypadkach istotne są też powiązania osób reprezentujących kontrahenta. Tu również nieocenionym źródłem wiedzy jest KRS, w którym znaleźć można informacje na temat tego, w jakich spółkach i z jakimi osobami dany kontrahent współpracował w przeszłości.

Szukamy dalej

Na rynku dostępne są też płatne metody weryfikacji kontrahenta, które opłacają się zwłaszcza w przypadku, gdy w grę wchodzą kontrakty o dużej wartości. Poszukiwania warto poszerzyć o część KRS-u, czyli Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, gdzie znajdziemy informację na właśnie na temat wypłacalności danego podmiotu. Warto też skontaktować się z jednym z Biur Informacji Gospodarczej, takich jak Krajowy Rejestr Dłużników. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy dana firma figuruje wśród nierzetelnych dłużników czy też z jaką kwotą zalega. Kolejnym sposobem jest złożenie wniosku do ZUS oraz urzędu skarbowego, aby otrzymać informację, czy nasz kontrahent terminowo opłaca zobowiązania ubezpieczeniowe i podatkowe. W tym wypadku potrzeba jest jednak zgoda samego kontrahenta, najlepiej więc poprosić o takie zaświadczenia firmę, z którą planujemy podjęcie współpracy.

A może wywiadownia gospodarcza?

Efektywne prześwietlenie potencjalnego partnera biznesowego to czasochłonny proces, zwłaszcza jeśli decydujemy się na samodzielne poszukiwanie informacji. Dlatego też warto rozważyć współpracę z wyspecjalizowanymi w tym kierunku podmiotami (np. wywiadowniami gospodarczymi), które kompleksowo opracowują raport na temat interesującej nas firmy. – Audytorzy śledczy mają dostęp do większej i bardziej różnorodnej liczby narzędzi niż „przeciętny Kowalski”. Poza analizą dostępnych danych gospodarczych, tego typu instytucje kontaktują się z byłymi pracownikami i współpracownikami przedsiębiorstwa czy też korzystają z bazy swoich informatorów. Pozwala to na przygotowanie skrupulatnego i pełnego sprawozdania na temat działalności danej firmy, a nawet branży, w której działa potencjalny kontrahent – mówi Wojciech Kryński z firmy Ground Frost.

A to już wiesz?  Xerox wydaje opracowanie „2016 Global Citizenship Report”

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak sprawdzić rzetelność potencjalnego kontrahenta Twojej firmy? BIZNES, Firma - W jaki sposób i gdzie szukać niezbędnych informacji na temat firm, z którymi planujemy podjąć współpracę?
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy