Biznes Firma

Jak motywować pozytywną rywalizację wśród podwładnych

Jak motywować pozytywną rywalizację wśród podwładnych
Oto 7 porad, co powinien robić szef, aby motywować zdrową rywalizację wśród

Data publikacji: 2017-06-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak motywować pozytywną rywalizację wśród podwładnych
Kategoria: BIZNES, Firma

Oto 7 porad, co powinien robić szef, aby motywować zdrową rywalizację wśród pracowników.

Jak motywować pozytywną rywalizację wśród podwładnych BIZNES, Firma - Oto 7 porad, co powinien robić szef, aby motywować zdrową rywalizację wśród pracowników.

Motywowanie rywalizacji wśród podwładnych może przynieść szereg korzyści zarówno dla firmy, jak i samych pracowników. Rywalizacja może pobudzać motywować do poszukiwania nowych pomysłów i rozwiązań, pobudzać kreatywne myślenie, doskonalić umiejętności pracy w zespole. Zajmując się od ponad 30 lat zarządzaniem firmą, widziałem wiele przykładów zarówno pozytywnych, jak i niedopuszczalnych praktyk wzbudzania współzawodnictwa. Oto 7 porad, co powinien robić szef, aby motywować tę zdrową rywalizację wśród pracowników.

Zmiana składów

Najzdrowsza i najbardziej korzystna dla firmy jest rywalizacja zespołowa. Przede wszystkim pozwala zaangażować w osiągnięcie celu wszystkich pracowników. Do tego służy ćwiczeniu przekonywania innych do swoich pomysłów i negocjowania najlepszych rozwiązań. Dobra rada na temat rywalizacji zespołowej? Szef powinien odgórnie zmieniać składy zespołów. Dzięki temu po pierwsze wykluczy ryzyko utarcia się statusów najlepszych i najsłabszych drużyn. Po drugie – to szansa na dobranie najlepiej zgrywających się ludzi i tym samym odkrycie najefektywniejszych dla firmy układów, które nie wytworzyłyby się samoistnie. Pozwoli to również samym pracownikom spojrzeć na podobne zadania z różnych perspektyw i zrozumieć mechanizmy dążenia do osiągnięcia wyznaczonego celu.

 

Przemyśl cel zadania

Oddziel cel zadania od nagrody, jaką otrzymają za jego osiągnięcie pracownicy. Cel musi być wspólny dla całej firmy lub całego działu, przyczyniać się do ich rozwoju, ulepszenia wyniku finansowego, pozyskania nowych klientów czy wdrożenia nowych rozwiązań. Nagroda nie może przesłonić celu i stać się nim sama w sobie. Do wyznaczenia celu zastosuj mechanizm SMART (Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound, według którego cel musi być konkretny, wymierny, osiągalny, realny i określony w czasie.

A to już wiesz?  Polski sektor outsourcingu - akcja specjalizacja

 

Jak nagradzać

Oczywiście silną mobilizacją do pełnego zaangażowania się pracownika we współzawodnictwo jest atrakcyjna z jego perspektywy nagroda. Nie zawsze powinna to być jednak premia finansowa. Wyznaczając rodzaj nagrody, powinniśmy kierować się myślą o rozwoju naszej firmy, a więc tym samym – naszych podwładnych. Nagrodą może zatem być kurs lub szkolenie. Zamiast nagrody pieniężnej dla zwycięzcy można przeznaczyć również voucher na weekendowy pobyt w hotelu lub kolację w dobrej restauracji dla dwojga. Sprawdzonym pomysłem są także nagrody dla całego zespołu, co motywuje do efektywnej pracy grupowej, pomagania sobie wzajemnie i dzielenia się umiejętnościami. Nagrodą dla pracownika może być także przyznanie mu bardziej odpowiedzialnego niż dotychczas zadania. Taka sytuacja jest dla niego wyróżnieniem, szansą do wykazania się i nauczenia nowych rzeczy.

 

Osiągnięciami trzeba się dzielić

Dzielenie się z innymi swoimi sukcesami pomaga osiągnąć cel – udowodniło to między innymi badanie przeprowadzone przez Ray’a Wu, współtwórcy platformy Weilos łączącej ludzi interesujących się tematyką fitness. Spośród ludzi walczących z kilogramami osoby, które dzieliły się na portalach społecznościowych zdjęciami z kolejnych etapów swoich postępów, schudły ponad trzykrotnie więcej niż osoby, które nie używały platformy. Podobne wyniki wykazało badanie opublikowane w Translational Behavioral Medicine, które dotyczyło dzielenia się walką z kilogramami na Twitterze. Dlatego nawet cząstkowe sukcesy w firmie zasługują na odpowiedni rozgłos. Jako szef postaraj się o przestrzeń do ogłaszania osiągnięć swojego zespołu, np. podczas regularnych statusów.

 

Nie stój z boku

Szef, dyrektor lub manager także powinien się aktywnie włączać w zadania organizowane dla całego zespołu. Dzięki temu może nie tylko wnieść cenny wkład do projektu, ale także mieć realny, bieżący wgląd w przebieg prac przygotowawczych. To ważne, bowiem ostateczny wynik czy kształt projektu nie pozwoli ocenić zaangażowania w niego poszczególnych osób. A to z kolei umożliwia przekazanie indywidualnego feedbacku.

A to już wiesz?  Sposób KOKU na franczyzę

 

Wracaj ze swoimi spostrzeżeniami

Feedback jest bezcenny. Udzielanie informacji zwrotnej traktuję jako integralną część każdego projektu i polecam wprowadzenie tej zasady w każdej firmie. To nie tylko wartość edukacyjna dla podwładnych, ale także możliwość dla szefa do wskazania, czego oczekuje, co ceni i co nagradza. Indywidualna ocena udowodni każdemu pracownikowi, że to, co robi, jest zauważane i jednostkowo chwalone lub krytykowane, a to mobilizuje do podejmowania wysiłków, aby wypaść jak najlepiej.

 

Biznesowa gra

W budowaniu zdrowej rywalizacji w firmie warto zwrócić uwagę na popularne ostatnio zjawisko grywalizacji, które wykorzystuje mechanikę gier. Teoria grywalizacji opiera się na prostym założeniu, które traktuje pokonywanie kolejnych przeszkód i etapów jako przygodę i przyjemność. Pozwala to mocniej zaangażować się w podejmowane działania, a jak podaje portal business.com – 70% wysiłków firm chcących wprowadzać poważne zmiany, kończy się porażką właśnie ze względu na brak zaangażowania. Aktywna postawa wśród pracowników, pobudzana dzięki zdrowej rywalizacji, przyczynia się do lepszego prosperowania firmy i ciągłego rozwoju.

                                                                                                                                                       Alain Kaj

                                                                                                                                                      Inventage

A to już wiesz?  Powstanie kolejnych farm wiatrowych na lądzie obniży ceny energii. Trwają prace nad ustawą przyspieszającą takie inwestycje

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak motywować pozytywną rywalizację wśród podwładnych BIZNES, Firma - Oto 7 porad, co powinien robić szef, aby motywować zdrową rywalizację wśród pracowników.
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy