Chcesz kupić złoto? O tych rzeczach powinieneś pamiętać: rodzaj złota, miejsce zakupu i przechowywania.
W ostatnich dniach niektóre analizy przewidują wzrost cen złota z 1800 USD obecnie do 3000 USD w ciągu kilkunastu miesięcy, czyli o ponad 60%
W świecie zdominowanym przez niskie stopy procentowe, wpływające negatywnie na zyskowność popularnych bezpiecznych lokat kapitału, min. bankowych, mali i duzi inwestorzy rzucili się na złoto. To trend ostatnich kilkunastu miesięcy obserwowany w większości krajów. W Niemczech jeszcze kilka lat temu sprzedawano około 100 ton złota rocznie, teraz wolumen sprzedaży jest niemal dwukrotnie większy. Również w Polsce rośnie popularność złota inwestycyjnego. Największy krajowy dealer złota inwestycyjnego, Mennica Skarbowa, w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku sprzedał już 1,76 tony kruszcu, co stanowi aż 83% sprzedaży zrealizowanej w całym ubiegłym roku. Zainteresowanie tym cennym metalem jest ogromne, ale… czy wiemy jak kupować złoto? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na 3 najważniejsze rzeczy – analizuje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.
Mała gramatura złota to mniejszy wydatek i łatwiejsza dalsza sprzedaż
Myśląc o kupnie złota inwestycyjnego warto zainteresować się małymi gramaturami. Łatwiej nam będzie w ten sposób zgromadzić kapitał inwestycyjny – 1-gramową sztabkę można już kupić za około 280 złotych. Choć cena za gram złota w mniejszych produktach jest proporcjonalnie nieco wyższa, niż w największych sztabkach, dobrze jest zdecydować się na kupno większej ilości mniejszych sztabek, zamiast jednej większej. W ten sposób łatwiej nam będzie zarządzać naszą inwestycją – sprzedać jej całość lub część w dogodnym dla nas momencie. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno tzw. combibara czy smartpacka – wyglądających jak tabliczka czekolady, 10-, 50- bądź 100-gramowych sztabek złota, które pozwalają na „odrywanie” mniejszych kawałków i ich sprzedaż bądź podarowanie bliskiej osobie. Można także zdecydować się na złote monety, które nabywane nawet w większej ilości zwiększają płynność inwestycji. Takie złoto po prostu łatwo potem sprzedać, bo kupujący nie musi wydawać od razu kilkudziesięciu czy kilkunastu tysięcy złotych, a liczba miejsc, gdzie można dokonać transakcji będzie na pewno większa.
Miejsce zakupu złota – wybierz doświadczonego partnera
Kolejna rzecz to miejsce zakupu. Możemy zdecydować się na sklep stacjonarny, gdzie będziemy mieli możliwość obejrzenia sztabki, sprawdzenia jej autentyczności i porozmawiania z doradcą. Możemy także wybrać sklep online – oczywiście taki posiadający wszelkie informatyczne zabezpieczenia i „kłódkę” w adresie gwarantującą bezpieczeństwo transakcji. W tym przypadku należy jednak być szczególnie ostrożnym i wybrać sprawdzonego sprzedawcę cieszącego się dobrymi opiniami, oferującego wyroby z renomowanych mennic, najlepiej zrzeszonych w London Bullion Market Association, oraz możliwość ubezpieczenia drogocennej przesyłki. Przed dokonaniem e-zakupu w danym sklepie warto również zwrócić uwagę dostępność oferowanych tam produktów.
– Problemy z dostawami złota spowodowane kolejnymi lockdownami, a także wzmożone zainteresowanie metalem sprawiły, że w pewnym momencie popyt przewyższał podaż, a na rynku zaczęło brakować złota. Inwestorzy często decydowali się na zakup kruszcu z odroczonym terminem dostawy, byle tylko dokonać zakupu. A teraz niektórzy zewnętrzni analitycy mówią, że za kilkanaście miesięcy cena złota może wzrosnąć z obecnej 1800 USD do 3000 USD za uncję ,czyli o 60%. – mówi Jarosław Żołędowski z Mennicy Skarbowej. – Warto jednak pamiętać, że kupno złota inwestycyjnego to niemały wydatek, a płatność zwykle trzeba uiścić z góry. Lepiej więc zdecydować się na coś, co dostaniemy do ręki po kilku dniach, a nie tygodniach. Termin dostępności przekraczający 15 dni, oznacza, że sprzedawca nie ma danego produktu na stanie i dopiero po naszej płatności zamówi towar. Będziemy jak inwestor, który zamiast kupować gotowe mieszkanie kupuje dziurę w ziemi na placu dopiero co ogrodzonym przez dewelopera – dodaje Jarosław Żołędowski.
Skrytka czy dom – gdzie przechowywać złoto
Ostatnią rzeczą, nad jaką warto się zastanowić przed zakupem złota inwestycyjnego jest miejsce gdzie będziemy je przechowywać. Według danych Policji w samym 2020 roku liczba włamań do polskich domów przekroczyła 72 tysiące. To znacznie mniej niż jeszcze 10 lat temu, jednak i tak dostatecznie dużo by dwa razy zastanowić się nad trzymaniem kosztowności w skarpecie. Aby zabezpieczyć posiadane złoto inwestycyjne lub inne wartościowe przedmioty – biżuterię, cenne dokumenty czy pamiątki rodzinne – warto skorzystać ze skrytek depozytowych. Oferują je banki i prywatne instytucje. Jednym z najlepiej strzeżonych prywatnych skarbców w Polsce, oferującym skrytki depozytowe na wynajem, jest Bezpieczny Skarbiec znajdujący w dawnej warszawskiej siedzibie Banku Rolnego.