NieruchomoÅ›ci WiadomoÅ›ci branżowe

Czy system ogrzewania twojego domu jest efektywny?

Ogrzewanie pochłania ok. 70% energii dostarczanej do budynku i ma największy udział w kosztach jego utrzymania. Ekspert podpowiada, który system grzewczy będzie najekonomiczniejszy i najefektywniejszy.Warto postawić na gaz. Podstawową zaletą tego rodzaju ogrzewania jest ciągłość dostaw i cena. „Koszt ogrzania budynku o powierzchni ok. 120 m2 to mniej więcej 2 tys. zł rocznie” – mówi serwisowi infoWire.pl Andrzej Karpiński z firmy Wolf Technika Grzewcza. Z kolei ogrzewanie olejowe jest jednym z droższych rozwiązań. „Rocznie może kosztować nawet do 10 tys. zł” – dodaje ekspert. Nic dziwnego, że wielu ludzi od niego odchodzi.„Niektóre osoby niemające dostępu do gazu decydują się np. na kotły na paliwo stałe, ekogroszek czy pelety” – zauważa Andrzej Karpiński. Nie jest to tak wygodne rozwiązanie jak ogrzewanie gazowe, ale na pewno jest tańsze od olejowego.Każdy powinien być świadomy, ile i za co płaci. Wielu ludzi lubi mieć w domu temperaturę rzędu 24-25°C. Ponoszą jednak konsekwencje tego w postaci wysokich rachunków. „Warto wiedzieć, że np. podwyższenie temperatury tylko o 1°C podnosi koszty ogrzewania aż o 6%”

Ogrzewanie pochłania ok. 70% energii dostarczanej do budynku i ma największy udział w kosztach jego utrzymania. Ekspert podpowiada, który system grzewczy będzie najekonomiczniejszy i najefektywniejszy.

Warto postawić na gaz. Podstawową zaletą tego rodzaju ogrzewania jest ciągłość dostaw i cena. ?Koszt ogrzania budynku o powierzchni ok. 120 m2 to mniej więcej 2 tys. zł rocznie? ? mówi serwisowi infoWire.pl Andrzej Karpiński z firmy Wolf Technika Grzewcza. Z kolei ogrzewanie olejowe jest jednym z droższych rozwiązań. ?Rocznie może kosztować nawet do 10 tys. zł? ? dodaje ekspert. Nic dziwnego, że wielu ludzi od niego odchodzi.

?Niektóre osoby niemające dostępu do gazu decydują się np. na kotły na paliwo stałe, ekogroszek czy pelety? ? zauważa Andrzej Karpiński. Nie jest to tak wygodne rozwiązanie jak ogrzewanie gazowe, ale na pewno jest tańsze od olejowego.

Każdy powinien być świadomy, ile i za co płaci. Wielu ludzi lubi mieć w domu temperaturę rzędu 24-25°C. Ponoszą jednak konsekwencje tego w postaci wysokich rachunków. ?Warto wiedzieć, że np. podwyższenie temperatury tylko o 1°C podnosi koszty ogrzewania aż o 6%? ? twierdzi ekspert.

Należy zadbać, aby podczas ogrzewania budynku nie dochodziło do strat energii. W nowoczesnych, ocieplonych domach systemy grzewcze są zwykle efektywniejsze niż w przypadku starszych obiektów. Aby móc oszczędzać, konieczna jest też świadomość mieszkańców: to, kiedy przygotować ciepłą wodę czy zmienić temperaturę powietrza w mieszkaniu, powinno być zawsze przemyślane. A nic tak nie buduje świadomości i instynktu do oszczędzania jak wysokie ceny.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Prof. J. Hausner: EkonomiÅ›ci czekajÄ… na bardziej szczegółowy plan dziaÅ‚ania rzÄ…du. Konieczne jest przygotowanie gospodarki na trudne czasy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy