Ceny konsumpcji (CPI) obniżyły się w październiku w skali roku o 0,6% r/r (0,0% m/m) ? nieco głębiej niż przewidywano. Inflacja netto (CPI bez cen żywności i energii) obniżyła się zdecydowanie ? można ją szacować w tym miesiącu na ok. 0,2% r/r wobec 0,7% r/r we wrześniu ? zdecydowana większość wskaźników cen składających się na inflację netto ukształtowała się poniżej wieloletniej średniej dla października. Jednak istotny wpływ na obniżenie się tego wskaźnika w skali roku miało zaniknięcie efektu silnego wzrostu cen łączności sprzed roku. Ceny żywności obniżyły się o 0,2% m/m, co w październiku jest wyjątkowym zjawiskiem. Paliwa zaś potaniały aż 2,5% m/m.
Obserwując tendencję spadku cen paliw na rynkach światowych można prognozować, że w końcu 2014 r. wskaźnik CPI wyniesie ok. -0,4%;-0,5% r/r, a deflacja utrzyma się prawdopodobnie przez cały I kwartał 2015 r. Średnioroczna inflacja wyniesie 0,0% r/r w 2014 r. i może wynieść zaledwie 0,5% w roku 2015 ? nawet mniej niż w najnowszej projekcji inflacyjnej NBP.
Taka sytuacja powinna implikować obniżki stóp procentowych, ale zaskakujący wynik październikowego posiedzenia RPP, zdecydowanie zaciemniający przejrzystość polityki pieniężnej Rady, utrudnia przewidywanie jej decyzji.
Paweł Durjasz, główny ekonomista PZU
dostarczył infoWire.pl