Biznes Firma

Biuro ma płeć. Czy polskie biura są przyjazne kobietom?

Biuro ma płeć. Czy polskie biura są przyjazne kobietom?
Tegoroczne analizy firmy doradczej Grant Thornton International wykazały, że w Polsce blisko 34% kobiet zajmuje wysokie stanowiska kierownicze, co stanowi spadek o 3% w stosunku do 2015

Data publikacji: 2016-10-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Biuro ma płeć. Czy polskie biura są przyjazne kobietom?
Kategoria: BIZNES, Firma

Tegoroczne analizy firmy doradczej Grant Thornton International wykazały, że w Polsce blisko 34% kobiet zajmuje wysokie stanowiska kierownicze, co stanowi spadek o 3% w stosunku do 2015 roku.

Biuro ma płeć. Czy polskie biura są przyjazne kobietom? BIZNES, Firma - Tegoroczne analizy firmy doradczej Grant Thornton International wykazały, że w Polsce blisko 34% kobiet zajmuje wysokie stanowiska kierownicze, co stanowi spadek o 3% w stosunku do 2015 roku.

Tegoroczne analizy firmy doradczej Grant Thornton International wykazały, że w Polsce blisko 34% kobiet zajmuje wysokie stanowiska kierownicze, co stanowi spadek o 3% w stosunku do 2015 roku. Co ciekawe, wśród ponad 30 państw objętych analizą oraz 10 tysięcy przebadanych przedsiębiorstw, Polska plasuje się w czołówce rankingu. Z drugiej strony, odsetek aktywnych zawodowo pań (48,3%) wciąż jest znacznie niższy od liczby pracujących mężczyzn (64,3%)[1]. Jak obecność płci pięknej w przedsiębiorstwach wpływa na jego funkcjonowanie? Czy wzrastająca liczba kobiet w firmie, to czynnik brany pod uwagę przy aranżacji przestrzeni biurowej?

Odsetek kobiet zasiadających w zarządach firm na świecie wynosi tylko 24%. W tym wypadku Polska nie wypada źle i plasuje się na 8 miejscu wyprzedzając m.in. Niemcy, Indie oraz Japonię, w której tylko 7% aktywnej zawodowo populacji stanowi płeć piękna. Dzięki takim inicjatywom, jak podpisana w 2015 roku przez ONZ Nowa Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, sytuacja zawodowa pań ulega pozytywnym zmianom. Jednym z celów organizacji jest wzmocnienie pozycji kobiet na rynku pracy oraz zwiększenie ich szans na rozwój kariery, nie tylko w krajach rozwijających się, ale również w państwach o wysokim współczynniku gospodarczym.

Mocna płeć – kobieta ultradoskonała

Udowodniono, że płeć piękna wypada lepiej, biorąc pod uwagę organizację pracy, umiejętności interpersonalne oraz pewność siebie. Nierzadko przyjmuje rolę liderek, sprawdzających się przy działaniach zespołowych oraz wymagających profesjonalizmu i doświadczenia w relacjach biznesowych. Dzisiejszy przywódca to coraz częściej młoda wykształcona kobieta z pokolenia „millenialsów”. W Polsce wyróżnia je znacznie wyższe niż u mężczyzn dostrzeganie szansy biznesowej, czyli przekonanie o sprzyjających warunkach do tworzenia firm (33% dla kobiet i 30% dla mężczyzn). Według raportu Polskiej Agencji Przedsiębiorczości taka sytuacja stanowi wyjątek na tle pozostałych państw europejskich. W przekonaniu o istotnej roli pań w korporacji utwierdza również badanie, które przeprowadzili naukowcy z ośrodka analitycznego McKinsey Global Institute. Według nich zwiększenie zatrudnienia płci pięknej w amerykańskich korporacjach oraz stworzenie dla nich 16,4 mln miejsc pracy, może przynieść gospodarce Stanów Zjednoczonych do 2025 roku nawet 
4,3 bln dolarów[2].

A to już wiesz?  Schindler nawiązał strategiczną współpracę z GE w ramach projektu Power Digital

 Uniwersalne biuro z myślą o kobietach

Silna pozycja kobiet w biznesie jest więc faktem. Jaka jest odpowiedź rozwiązań biurowych? Czy przestrzeń pracy ma płeć? – Współczesne biura są elastycznym rozwiązaniem przyjaznym każdemu pracownikowi. Najważniejsze obecnie trendy promują rozwiązania wielofunkcyjne w aranżacji przestrzeni, dlatego nasze projekty odpowiadają potrzebom zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście możemy wymienić udogodnienia, które w znaczny sposób mogą poprawiać komfort pracy kobiet, takie, jak odpowiedni fotel i wysokość biurka. Mając na uwadze zdrowie osoby pracującej kluczowa jest ergonomia i możliwość realizowania zadań w różnych pozycjach. Rozwiązania z regulowaną wysokością blatu umożliwiają wypełnianie obowiązków zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Prawidłowo dobrane krzesło biurowe, z możliwością regulacji oparcia oraz siedzenia sprzyja prawidłowej pozycji, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia schorzeń kręgosłupa. Warto zauważyć, że rozkład nacisku na siedzisko w zależności od płci jest różny, inny jest również środek ciężkości. Dlatego powinna cechować je odpowiednia sprężystość. Ważna jest również możliwość ruchu w biurze, pracy w różnych miejscach, niekoniecznie przy biurku. Na popularności zyskują także zabrania na stojąco. Mają one wiele zalet, a co najważniejsze są zbawienne dla kręgosłupa. Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwiają biurka, które po podniesieniu blatu stworzą stół do spotkania czy pracy projektowej – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

Wielofunkcyjny charakter aranżacji biurowej doskonale sprawdza się w otwartych przestrzeniach. 
To obecnie jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy projektowaniu. Planowanie stref w taki sposób, by spełniały jednocześnie wiele funkcji, pozwala zaoszczędzić przestrzeń oraz wpływa na komfort zatrudnionych. Dzięki takim rozwiązaniom nawet na niewielkich powierzchniach można zwiększyć dynamikę pracy oraz dostosowywać otoczenie do indywidualnych potrzeb. Dla żeńskiej części zespołu ważny jest odpowiednio przemyślany design. Charakter pomieszczenia można zmienić za sprawą detali, które mają wpływ na koncentrację i dobre samopoczucie. Umieszczenie kilku roślin, fototapety z relaksującym widokiem czy ramki ze zdjęciem bliskiej osoby, może pozytywnie wpłynąć na relacje w firmie oraz efektywność całego zespołu. Bardzo ważnym czynnikiem jest również kolorystyka biura. – Badania wskazują, że kobiety są znacznie bardziej wyczulone na barwy niż panowie. Aż 8% mężczyzn ma problem z rozróżnieniem koloru, a tylko 0,5% pań. Tonacja kolorystyczna pomieszczenia powinna być dostosowana do wykonywanych w nim obowiązków – ma to szczególny wpływ na naszą produktywność i zaangażowanie, ale także zwyczajnie na samopoczucie – niektóre kolory nas pobudzają, inne uspokajają. Wszystko zależy od tego, jaki typ pracy wykonujemy na co dzień – przekonuje Marta Rolnik-Warmbier, psycholog oraz trener rozwoju osobistego, Columna Medica.

A to już wiesz?  URSUS z najszybszym wzrostem sprzedaży ciągników w 2015 r.

– Oprócz względów ergonomicznych przy aranżacji przestrzeni warto wziąć pod uwagę walory estetyczne. Nowoczesny design łączy funkcjonalność z estetyką. Rozwiązania tapicerowane w żywych barwach w otoczeniu pastelowych, spokojnych odcieni ścian mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na kreatywność i energiczność członków zespołu. Ponadto możliwość spersonalizowania przestrzeni biurowej zwiększa poczucie tożsamości z firmą i pozytywnie nastraja pracownika. Dlatego przy tworzeniu projektu, coraz częściej brane jest pod uwagę zdanie osób zatrudnionych w organizacji – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office.

Cieplejsza strona biura

Jednym z elementów, który ma ogromny wpływ na komfort i produktywność kobiet jest klimatyzacja. Ten ciekawy fakt potwierdzają badania holenderskich naukowców. Dowiedziono, że płeć piękna dobrze czuje się w pomieszczeniach o średniej temperaturze powietrza 25 stopni, natomiast panowie przy 22. Wynika to ze względów stricte fizjologicznych. Co ciekawe, według naukowców z Mastricht, większość przestrzeni biurowych dopasowana jest pod względem temperatury do mężczyzn, co nie wpływa pozytywnie na kreatywność i efektywność pań w miejscu pracy.

Szanuj nogi. Zdejmij szpilki

Buty na obcasie to nieodzowna część damskiej garderoby. Szczególnie w sferze biznesowej, gdzie obowiązuje odpowiedni dress code, szpilki sprawdzają się doskonale. Jednak noszenie ich na co dzień wiąże się z ogromnym wysiłkiem dla naszych nóg, a także kręgosłupa. Badania wskazują, że kobiety znacznie częściej są narażone na problemy krążeniowe i tworzenie się żylaków, a noszenie obuwia na wysokim obcasie zwiększa ryzyko zachorowań. Nie pomaga również praca przy biurku. W długim okresie może prowadzić do nasilających się dolegliwości bólowych w układzie mięśniowo-szkieletowym, zmian zwyrodnieniowych, a nawet chorób sercowo-naczyniowych.

– Unosząc piętę o 5-10 cm ponad śródstopie zostaje zaburzona fizjologia. Środek ciężkości ciała przechodzi na przednią część stopy, a krew zaczyna się zbierać w dolnej części kończyny. Tworzy się zastój, który prowadzi do obrzęków, pajączków, a w konsekwencji – poważnej niewydolności żylnej. Noszenie wysokich szpilek to wysiłek również dla kręgosłupa. Odcinek lędźwiowy jest nadmiernie wygięty i przeciążony. Praca biurowa jest dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych. Najwięcej szkód przynosi długotrwale utrzymana pozycja zgięciowa kręgosłupa, która uznawana jest za jedną z najbardziej szkodliwych. Jej efektem są tzw. okrągłe plecy. Wówczas, podobnie jak przy dźwiganiu ciężarów, na struktury kręgosłupa działają siły znacznie większe niż gdy stoimy czy leżymy – mówi Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica. – Szukając kompromisu pomiędzy zachowaniem dobrej kondycji, a eleganckim wyglądem, dobrym rozwiązaniem dla kobiet będzie podnóżek. Tego typu wsparcie nóg minimalizuje napięcie mięśniowe i wspomaga prawidłową pozycję podczas pracy. Ponadto ruchoma część tego urządzenia pozwala na zmianę położenia kończyn, co znacznie usprawnia krążenie. Nie możemy zapominać również o tym, żeby możliwie często zmieniać pozycję i spacerować przynajmniej raz na godzinę. Aktywność ruchowa powinna być wpleciona w codzienną pracę biurową. Wskazana jest regularna zmiana pozycji siedzącej, najlepiej od 2 do 4 raz w ciągu godziny, np. aktywnie utrzymywana pozycja wyprostowana na zmianę z oparciem pleców o odchylone w tył oparcie fotela. W ciągu 8 godzin pracy biurowej dobrze jest przeznaczyć 50% czasu na siedzenie, 25% na stanie i 25% na aktywny ruch.

A to już wiesz?  Alians, holding, konsorcjum – różne formy współpracy dużych przedsiębiorstw

 

[1] Badania GUS, I kwartał 2015 r.

[2] file:///C:/Users/Paulina/Desktop/MGI-Power-of-Parity-in-US-Full-report-April-2016.pdf

Mikomax Smart Office jest polską, rodzinną firmą z 25-letnim doświadczeniem w zakresie aranżacji przestrzeni biurowych. Posiada 16 salonów w Polsce i 37 partnerów za granicą. Ma ok. 250 współpracowników w centrali i salonach. Mikomax Smart Office to ekspert w tworzeniu nowoczesnych biur łączący fachową wiedzę o produkcji mebli z autorską koncepcją jej zastosowania we współczesnym miejscu pracy. Firma tworzy biura dostosowane do potrzeb, specyfiki, kultury organizacyjnej, charakteru działań swoich klientów oraz do celu, który chcą osiągnąć. Oferta Mikomax Smart Office skierowana jest zarówno do dużych jak i małych firm. Współpracuje m.in. z sektorem usług dla biznesu, telekomunikacji, consultingowym, transportowym i publicznym. Proponuje też usługi wspierające projekt, od procesu rozpoczęcia współpracy po realizację rozwiązań, np. projektowanie przestrzeni pracy, transport i montaż, czy szkolenia z zasad ergonomii. Otrzymała wiele branżowych i biznesowych wyróżnień, m.in. trzykrotnie została Gazelą Biznesu, otrzymała nagrodę Diament Meblarstwa oraz Dobra Forma. Firma jest Partnerem Strategicznym organizacji biznesowych takich, jak Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), New Ways of Working (NewWOW) oraz International Facility Management Association (IFMA).

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Biuro ma płeć. Czy polskie biura są przyjazne kobietom? BIZNES, Firma - Tegoroczne analizy firmy doradczej Grant Thornton International wykazały, że w Polsce blisko 34% kobiet zajmuje wysokie stanowiska kierownicze, co stanowi spadek o 3% w stosunku do 2015 roku.
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy